"Band Of Gypsys" - wydania oficjalne (cz. 1): Capitol, Reprise

Jak wiadomo, najlepszą bazą do wyszukiwania i porównywania wydawnictw jest DISCOGS, a podstawowe wydanie "Band of Gypsys" znajdujemy tu w 243 wersjach (przy czym niektóre z nich powtarzają się).

Oryginalna wersja wydana 25 marca 1970 roku przez Capitol prawie zawsze osiągalna jest w stanie podobnym do tego, jaki widać na zamieszczonym zdjęciu tzn. karton na którym wydrukowano okładkę okazał się niestety mało odporny na ścieranie, jednak kilka lat temu udało mi się oficjalnie kupić (w Media Markt) reedycję prawie niczym nie różniącą się od oryginału (nie mogłem znaleźć jej na Discogs) - wierna replika, idealnie odtworzona okładka i labele (z tym samym numerem co oryginał, bez jakichkolwiek nowych oznaczeń typu: kod kreskowy czy logo Experience Hendrix LLC) - jedyne różnice to: grubszy winyl, bardzo drobny szlaczek białych liter (prawie niewidoczny) wzdłuż dolnego brzegu tyłu okładki ("Manufactured by Capitol Records...") oraz tzw. matrix tj. numer wyżłobiony pomiędzy labelem a ścieżką dźwiękową (dodano: "Mastered by Capitol"). Trochę inaczej wklejona została "rozkładówka" - tu jest to jeden ciąg kartonu zagięty do środka i podklejony od wewnątrz tylko u dołu okładki, podczas, gdy na pierwotnym wydaniu wklejono ją do środka tak, że dookoła pozostał mały margines. Wszystko to są jednak tak drobne różnice, że pozostaje nam wyłącznie życzyć sobie innych równie wiernie skopiowanych reedycji.

 Na froncie okładki zamieszczono tylko napis "HENDRIX" - brak imienia, nazwy zespołu i tytułu płyty, a także logo wytwórni.

Tył okładki z logo Capitol w prawym dolnym rogu.

Okładka była rozkładana  (gatefold) pomimo, że LP zawierał pojedynczą płytę.
"Rozkładówka" w oryginalnych wydaniach z reguły zachowała się w dobrym stanie.

Tak nowy LP reklamowany był w roku 1970 w magazynie "Billboard"...

a tak w tym samym czasie na biilboardzie w West Hollywood nad Sunset Strip - trudno było go przeoczyć !

Tak wyglądał oryginalny label, ale...

po tym jak LP zdobył status "złotej płyty" front okładki "wzbogacono o stempel" z taką informacją...

a w środku można było znaleźć winyl z pomarańczowym labelem
(chociaż niekoniecznie).

Co ciekawe w takiej wersji LP ukazał się w Indiach - jak widać w stosunkowo miękkiej okładce (charakterystycznej dla Polydor, którego można by się łatwiej spodziewać na tym obszarze).

W Kanadzie Capitol wydał "BOG" za pośrednictwem tamtejszego oddziału "macierzystej" amerykańskiej wytwórni Hendrix'a - Reprise (drobne logo znaleźć można w rogu frontu i tyłu okładki).

Najważniejszą różnicę i gratkę dla fanów stanowią jednak labele. Gdy Reprise wydało "AYE" i "Axis..." 3-kolorowy label był obowiązujący w USA i stał się znakiem rozpoznawczym pierwszego nakładu ww. Wkrótce Reprise zmieniło wzór na 2-kolorowy: miodowo-czerwony (taki posiada wznowienie "Axis..." oraz pierwsze wydania "EL", "Smash Hits" oraz "Cry Of Love"). W późniejszych wznowieniach wszystkich tytułów stosowano trzeci wzór - jednolity miodowy.
Tymczasem kanadyjski Reprise przez długi czas nie zmienił pierwotnego wzoru (posiadają go wszystkie tytuły !) - "BOG" z 3-kolorowym labem Reprise można uznać za klasyk "jedyny w swoim rodzaju" !

"Miodowy" label Reprise budzi mniej emocji, ale również stanowi atrakcję i dobrze kojarzy się z Hendrix'em.

Zobacz recenzje: link 1 oraz link 2

Komentarze

Popularne posty