Are You Experienced (cz. 2) - Anglia 1967-1970


TRACK RECORDS 1967

Front okładki zawierał jedynie zdjęcie zespołu i tytuł płyty. Zabrakło nazwy wykonawcy i loga wytwórni.


Tył okładki stanowiła mozaika składająca się z 9 zdjęć, z których 7 przedstawiało Jimi'ego. Pozostali członkowie JHE, Mitchell i Redding, musieli zadowolić się pojedynczym ujęciem. Nie podano tytułów utworów, ale zamieszczono biografie członków zespołu. Hendrix'a, ze względów komercyjnych, "odmłodzono" w niej o 5 lat ! (podano datę urodzenia 1947 r.). Logo wytwórni znajduje się w prawym dolnym rogu.


Polydor powszechnie stosował pomarańczowe etykiety (label). Track (będący oddziałem Polydor) wprowadził własny, czarno-srebrny wzór labeli.


Na etykietach nie podano czasu trwania utworów. Wersję MONO oznaczono charakterystycznym trójkątem.



Wśród kolekcjonerów ta pierwsza wersja AYE uchodzi za najbardziej oryginalną i pożądaną.



BACTRACK 1970


Backtrack 10 zawierał pełna wersję AYE.


Okładka jako całość prezentowała się bardzo skromnie.


Ogromną niespodzianką było to, że w dokładnie takiej samej okładce można było trafić na dwie wersje płyty !
Wersja pierwsza, zgodnie z oznaczeniem na okładce, miała na obu stronach labele z trójkątnym znakiem MONO.


Po włączeniu płyty, ze zdumieniem można było usłyszeć pierwszy utwór w wersji stereo !
Okazało się, że pomimo oznaczeń MONO, utwory: 1, 2, 5 i 6 na "SIDE 1" oraz 1, 2 i 5 na "SIDE 2" nagrane są w wersji stereo, a tylko 3 i 4 na "SIDE 1" oraz 3 i 4 na "SIDE 2" są monofoniczne. Tak więc na płycie ze wszystkimi oznaczeniami MONO utwory stereofoniczne były w przewadze 7 do 4 !

Druga, trudniejsza do zdobycia wersja, posiadała na obu labelach oznaczenie STEREO (pomimo że sprzedawana była w okładce z oznaczeniem MONO).


Na słuchacza, który nie posiadał się z radości trzymając w ręku pierwszą stereofoniczną wersję AYE czekała przykra niespodzianka. "SIDE 1" była dokładnie taka sama jak w wersji oznaczonej MONO tzn. utwory 1, 2, 5 i 6 były stereofoniczne, a utwory 3 i 4 monofoniczne. 
Jednak "SIDE 2" nie była dokładnie taka sama jak w wersji MONO... Na "SIDE 2" wszystkie utwory były monofoniczne !!! Ostatecznie wersja oznaczona STEREO okazała się bardziej MONO od tej, która miała takie oznaczenie. Na wersji stereo  zamieszczono 4 utwory stereofoniczne i 7 monofonicznych (dokładnie odwrotnie niż na wersji MONO).

Komentarze

Popularne posty